Odkąd byliśmy dziećmi, mówiono nam, że świat jest „taki, jaki jest”. Kiedy dorastamy, zadajemy sobie pytanie: Nawet jeśli świat jest taki, jak nam mówiono, czy powinien taki być? Polski artysta Paweł Kuczyński wykorzystał swoje talenty, aby odpowiedzieć na to pytanie, obserwując ludzkie nawyki i obsesje w satyryczny sposób, w sposób, który nie tylko daje do myślenia, ale także przypomina nam, że musimy się poprawić. Spójrz na te niezwykle mocne ilustracje i zadaj sobie pytanie, czy zgadzasz się z tym, co artysta próbuje przekazać. Zaczynamy


1. Potajemnie wyznaj swoje grzechy, a Facebook powie o tym światu

Artysta wyśmiewa się z popularnej platformy mediów społecznościowych, odkąd tylko zaczął pracę. Wydaje się, że robi się coraz goręcej. Na tej ilustracji pokazuje mężczyznę w nietypowym konfesjonale, na który wpływ ma nowa „religia”, czyli Facebook.


2. Nie wyróżniaj się z tłumu, bo zostaniesz skoszony

Jest takie stare japońskie przysłowie, które mówi: „Gwóźdź, który wystaje, zostaje wbity”. To powiedzenie nie mogłoby lepiej pasować do tej ilustracji. Artysta może odnosić się do faktu, że musimy nadążać za technologią, a jeśli tego nie zrobimy, zostaniemy skoszeni. Lub może to oznaczać skoszenie, jeśli zbytnio wyróżniasz się z tłumu.


3. Czy wraz z opanowaniem technologii książki staną się nowymi skarbami świata?

To jedna z tych ilustracji, która pozwala na wiele interpretacji w zależności od widza. Ale wygląda na to, że Kuczyński zdaje się sugerować, że pewnego dnia (w niezbyt odległej przyszłości) książki staną się prawdziwymi skarbami świata. Wraz z przejęciem telewizji, komputerów, mediów społecznościowych i ekranów książki stają się coraz rzadsze.


4. Pokemon Go podbiło świat

Mmmmh, fani Pokemon Go prawdopodobnie trochę się skrzywią, kiedy to zobaczą, ale hej, zawsze jest okazja do spokojnej i konstruktywnej dyskusji. Chociaż gra wyszła z zamiarem wyciągnięcia ludzi z domów, mogła przyczynić się do prawie 150 000 wypadków drogowych i około 250 zgonów w ciągu pierwszych 148 dni od premiery.


5. Smutna rzeczywistość wykładniczo rosnących nierówności

Ta historia jest naprawdę poruszająca i stanowi potężne przypomnienie o nierównościach, które tworzą nasz świat. Podczas gdy niektórzy ludzie mają wszystko lub przynajmniej nie muszą martwić się o następny posiłek, inni nie mają tyle szczęścia. Zbyt wielu ludzi na świecie głoduje i nie ma żadnego dostępu do żywności dla siebie i swoich rodzin.


6. Dzięki technologii wszyscy jesteśmy całkowicie odizolowani

Zanurzając się godzinami w naszych telefonach, tabletach i laptopach, tworzymy małe bezludne wyspy, na których piękno świata zewnętrznego jest niewidoczne i rzadko spędzamy czas z ludźmi, których kochamy.


7. Kiedy idealne selfie stało się ważniejsze niż utrzymanie się przy życiu

Obraz wydaje nam się przesadną wskazówką, że ludzie całkowicie oszaleli z sytuacją selfie. Ktoś postanowił zrobić sobie selfie z rekinem tuż przed tym, jak został przez niego zjedzony. Ilustracja nie może być bardziej ironiczna, ponieważ badania wykazały, że o wiele więcej osób zginęło z powodu selfie niż z powodu ataków rekinów.


8. Nigdy więcej ryb w morzu ani morza dla ryb

Ci ludzie wydają się opłakiwać odejście ostatniej ryby na ziemi. To przypomnienie, że globalne ocieplenie i ciągłe niszczenie naszego środowiska uderzy nas w twarz. Chociaż znaki wciąż pokazują nam, że pewnego dnia wszyscy możemy stanąć w obliczu suszy lub powodzi, które ostatecznie oznaczają nasz koniec, wielu nadal ignoruje tę ważną kwestię.